„Jeśli jest w ogóle jakiś sekret sukcesu, to leży on w umiejętności przyjęcia punktu widzenia innych i patrzenia na rzeczy zarówno z pozycji rozmówcy jak i własnej” – H. Ford.

Budowanie wspaniałych relacji z ludźmi to wysiłek warty nagrody. Jak wszystko, co wartościowe ma swoją cenę, ale zawsze do Ciebie wraca. Ponieważ nikt „nie zdobywa górskiego szczytu” bez solidnego przygotowania, dzielę się z Tobą kilkoma wskazówkami, które pomagają tworzyć naprawdę wartościowe relacje.

Uśmiechaj się.

Szczery, przyjazny śmiech do kogoś, kogo mijasz na korytarzu, ulicy czy spotykasz w urzędzie może zdziałać cuda. Twój uśmiech to nie tylko oznaka radości, ale przede wszystkim znak, że masz pogodną duszę i jest w Tobie wiele życzliwości dla drugiego człowieka.

Bądź uprzejmy.

Dla kogo? Dla każdej napotkanej osoby: sąsiada, ekspedientki, najbliższych, portiera, klienta, współtowarzyszy podróży. Miłe słowo ma bardzo długą żywotność. Być może ktoś, kogo mijasz lub spotykasz ma gorszy dzień, a Ty poprzez swoją uprzejmość wlejesz w jego serce otuchę i pocieszenie, dasz nadzieję w drugiego człowieka. Bądź uprzejmy dla wszystkich!

Wyrażaj uznanie.

„Pochwała jest jak słońce, które rozgrzewa ludzką duszę” – Dale Carnegie. Pochwal nawet najmniejsze osiągnięcie, szczególnie dzieci. Chwaląc innych i wyrażając o nich dobrą opinię, rzucasz jednocześnie wyzwanie, któremu będą starali się sprostać. Takie zachowanie wspiera rozwój osobisty innych ludzi.

Szanuj odmienność.

„Jeśli jest w ogóle jakiś sekret sukcesu, to leży on w umiejętności przyjęcia punktu widzenia innych i patrzenia na rzeczy zarówno z pozycji rozmówcy jak i własnej” – H. Ford.
Każdy z nas ma własną „mapę świata”, tzn. inaczej go postrzega i interpretuje. Kiedy uświadomimy sobie, iż ludzie o odmiennym sposobie życia mogą nas ubogacać, ukazywać inne perspektywy, wlewać nowe światło, przestaniemy próbować czasami na siłę nakłaniać ich do przyjęcia naszego punktu widzenia. To poprawi ich poczucie swobody i wolności.

Pracuj nad komunikacją.

Serca ludzi zdobywa się poprzez aktywne słuchanie i okazywanie zainteresowania. Jeśli szczerze interesujemy się innymi ludźmi, oni również zainteresują się nami. Chcąc być dobrym rozmówcą, bądź najpierw dobrym słuchaczem. Zadawaj takie pytania, na które rozmówca odpowie z przyjemnością. Zachęcaj swojego rozmówcę do mówienia o nim samym i jego osiągnięciach. Sprawiaj, by drugi człowiek czuł się ważny. Poświęcaj mu ze spokojem czas i uwagę.


„…klasę człowieka można mierzyć po tym, co wyprowadza go z równowagi…”

Kontroluj negatywne emocje.

Panuj nad wahaniami nastroju. Kiedy masz wspaniały humor sprawiaj, aby i inni go poczuli. W chwilach słabszego samopoczucia bądź szczególnie uważny w kontaktach z innymi, gdyż wtedy o wiele łatwiej kogoś zranić. Panując nad emocjami pokazujesz swoją wewnętrzną odporność na przeciwności losu. Pokonuj swój temperament. Pamiętaj, że klasę człowieka można mierzyć po tym, co wyprowadza go z równowagi.

Umiej powiedzieć „przepraszam”.

Przyznanie się do błędu, wyrażenie skruchy to oznaka odwagi i siły charakteru. Takie zachowanie mówi, iż mamy do czynienia z człowiekiem, który szanuje innych, jest wrażliwy, a także poddaje analizie swoje zachowanie i potrafi naprawiać popełnione błędy. To wyjątkowa cecha.

Sprzeczaj się konstruktywnie.

W sporach mniejszych czy większych szukaj punktów wspólnych. Pozwól innym się wypowiedzieć. Umiej przyznać się do pomyłek. Powiedz, że przemyślisz argumenty swojego rozmówcy; przecież może mieć rację. W kłótni zawsze jest dwoje przegranych. Walcząc nigdy nie zdobędziesz zbyt wiele, a poszukując kompromisu zyskasz więcej niż się spodziewasz.

Dawaj.

To, co dajesz do od siebie wróci w postaci innego dobra. Powiększ swoją pojemność dzielenia się swoimi najlepszymi darami. Jeśli wydaje się Tobie, że nie masz się czym podzielić, jesteś w błędzie. Wystarczy przeprowadzić przez ulicę starszą osobę, ponieść ciężki bagaż, zrobić aromatyczną herbatę. Daj innym swój cenny czas pomagając bezinteresownie, powiedz miłe słowo otuchy, przekaż wskazówkę jak rozwiązać problem. Dawanie ubogaca, jest źródłem nieskończonej satysfakcji. Napełnia serce wyjątkowym ciepłem, płynącym z tego, iż uczyniliśmy czyjeś życie szczęśliwsze, łatwiejsze, spokojniejsze, bardziej radosne. Dawanie wyzwala dobrą energię u dającego i otrzymującego. Im więcej dobra dasz innym, tym więcej obfitości szczęścia doświadczysz w życiu. Będąc wyjątkowo dobrym i wrażliwym na drugiego człowieka, okazujesz swoją wielkość, która przejawia się w tym właśnie, jak traktujemy najsłabszych, radzących sobie gorzej od nas, mniej lubianych, mających więcej wad niż my sami.


Szczęście w relacjach z drugim człowiekiem zaczyna się tam, gdzie kończy się egoizm, a wzrok kieruje się na drugiego człowieka. Bądź wartością dodaną w życiu innych ludzi. Będą tęsknić za Twoim towarzystwem, wyczekiwać Twojego przyjścia na przyjęcie, grilla, zabawę. Będą patrzeć na Ciebie z sympatią, a może nawet podziwem. Stając się dla innych przykładem takiego życia, sprawisz, że i oni pochwycą Twój wspaniały styl bycia.

Każdego dnia sprawiaj, aby Twoje „arcydzieło wspaniałych relacji” stawało się coraz piękniejsze.
Buduj takie relacje, które będą Twoim i innych bogactwem.