Wielu światowych autorytetów w najróżniejszych dziedzinach życia powtarza, iż nigdy nie osiągnęliby swoich sukcesów, gdyby nie opanowali sztuki samodyscypliny.

To właśnie ta wyjątkowa cecha podtrzymuje ich w podróży przez codzienne wyzwania i obowiązki, których jak każdemu człowiekowi, czasami zwyczajnie nie chce się wykonywać i najchętniej odłożyliby je na później. W takich właśnie newralgicznych momentach do głosu dochodzi ich wewnętrzny strażnik rozwoju, siły i samokontroli, który pilnuje, aby każde zadanie było wykonane we właściwym czasie. Dzięki temu zawsze mobilizują się by zapłacić konieczną cenę za przyszłe, wspaniałe rezultaty i swój sukces. Są wytrwali! Brak samodyscypliny to jedna z głównych przyczyn przegranych prób, frustracji, wyników poniżej własnych możliwości oraz niespełnionego życia. Brak samokontroli daje pole do popisu wymówkom, które hamują Twój rozwój.

Samodyscyplina to po prostu umiejętność zmuszania się do robienia tych rzeczy, które muszą być zrobione, wtedy, kiedy muszą być zrobione czy nam się chce, czy też nie, po to, by kiedyś robić te rzeczy, na które mamy ochotę i robić je wtedy, kiedy zechcemy. Każdy człowiek, który walczy o swoją samodyscyplinę zna jej nieocenioną wartość i ogromne korzyści. Przestrzeganie samodyscypliny buduje człowieka od wewnątrz, popycha nasze życie naprzód.

Niestety większość ludzi wybiera robienie tego, co jest łatwiejsze, przyjemniejsze, co przynosi korzyści i ulgę tu i teraz, nie myśląc o tym, iż w taki sposób pozbawiają się długoterminowego życiowego sukcesu. Przez brak opanowania swoich zachcianek osłabiają swój charakter. Samodyscyplina wymaga odłożenia w czasie satysfakcji oraz gratyfikacji po to, aby w późniejszym okresie zaznać prawdziwych, większych nagród, np. czasowe zrezygnowanie z własnych przyjemności, życia towarzyskiego czy dłuższego odpoczynku na rzecz wzmożonej nauki nowych zdolności, podniesienia dochodów czy poprawy zdrowia poprzez poranne ćwiczenia. Tymczasowe poświęcenie zawsze przynosi wymierne nagrody.

Ludzie, którzy świadomie kształtują swoje życiowe powodzenie starają się, aby wszystko to co robią w perspektywie krótkoterminowej, służyło ich celom długoterminowym. Jest to cecha ludzi nieprzeciętnych, zdolność, która napędza ich życiowy sukces.

  • Samodyscyplinę da się wypracować poprzez jej codzienne ćwiczenie. Z każdym zdyscyplinowanym wysiłkiem rośnie siła samodyscypliny. Nie chce Ci się posprzątać domu, a mimo to mobilizujesz się i to robisz, ponieważ wiesz, że będziesz się lepiej czuć w czystym mieszkaniu. Masz ochotę na syty posiłek, lecz zjadasz tylko stosowną porcję, ponieważ dbasz o swoje późniejsze samopoczucie. Wolałabyś zostać w domu, jednak idziesz na siłownię lub basen, ponieważ wiesz, że Twoje ciało to „pojazd, który dowiezie Cię do aktywnego życia w przyszłości”. Bardziej interesuje Cię ciekawa książka, którą zaczęłaś czytać, a jednak pomagasz dziecku w wykonaniu szkolnego projektu, gdyż doskonale czujesz, że tego wymaga budowanie silnej więzi miłości. W każdej z tych sytuacji pomaga Ci Twoja samodyscyplina, a Twoje życie nabiera radości.
  • Wykształcenie i utrzymanie wysokiej samodyscypliny jest motorem postępu we wszystkich innych ważnych dla Ciebie sferach życia, czy to w nauce języków, uprawianiu sportu, panowania nad emocjami, czy wyzbywaniu się złych nawyków. Samodyscyplina buduje Twoją reputację oraz pomaga w życiowym sukcesie.
    Historie wielu ludzi pokazują, iż można zdobyć niemal każdy upragniony cel, jeśli tylko będziemy zdeterminowani w samodyscyplinie. Brak panowania nad swoim umysłem czy pragnieniami jest w stanie zniszczyć nawet najdoskonalsze plany, projekty i życiowe przedsięwzięcia. Jak niby chciałbyś to wszytko osiągnąć zaniedbując pracę i wysiłek na rzecz swoich marzeń? Samodyscyplina jest nieodzowna jeśli chcemy być lepsi w jakiejkolwiek dziedzinie. To ona prowadzi przeciętnych do osiągania niezwykłych postępów, natomiast utalentowanych doprowadza do mistrzostwa, doskonałości, wirtuozerii.
  • Kiedy już podejmiesz stanowczą decyzję, aby udoskonalić nawyk samodyscypliny, zdecyduj precyzyjnie jak będziesz zachowywać się w określonych sytuacjach, np. kiedy ktoś namawia Cię do zjedzenia kolejnej porcji posiłku, spędzenia następnych godzin przed telewizorem lub, kiedy sam staniesz w obliczu słabości, braku sił czy zniechęcenia. Odrzuć możliwość jakichkolwiek wymówek i wyjątków do czasu, aż gruntownie opanujesz nawyk samodyscypliny. Skutecznym sposobem jego doskonalenia jest kształtowanie go poprzez pracę nad innymi nawykami, np. rozpoczęciem i zakończeniem dnia w konstruktywny, inspirujący sposób, gotowością do poświęcenia czasu innym, systematycznym treningiem itd.
  • By wzmocnić samodyscyplinę wyobrażaj sobie siebie, jako osobę, która we wszystkich sytuacjach zachowuje się dokładnie tak, jak wymaga tego Twoje długoterminowe dobro i powodzenie. Istnieje bezpośrednia więź pomiędzy samodyscypliną i samooceną. Doskonalenie tej cennej cechy przemienia nas w nowych, silniejszych ludzi. Im doskonalszy będziesz w opanowywaniu siebie, tym bardziej będziesz z siebie dumny, będziesz się bardziej lubił i cenił. Twój obraz samego siebie zdecydowanie się poprawi, a wiedz, że Twój własny wizerunek decyduje o Twoich wynikach. Kiedy osiągniesz wysoki poziom zdyscyplinowania, będziesz w swoich działaniach nie do zatrzymania. Twoja pewność siebie pomoże Ci pokonać wszelkie bariery.

Rozwijanie i utrzymywanie samodyscypliny, tak jak i praca nad innymi cennymi cechami trwa przez całe życie. Dzięki temu zawsze mamy pod ręką najskuteczniejsze narzędzia do tworzenia szczęśliwego, zaprojektowanego przez siebie życia, gdzie sami definiujemy swój wymarzony sukces. Przejmij kontrolę i zostań osobą, której życie jest pełne spełnienia, zwycięstw oraz sukcesów na co dzień. Bądź Mistrzem swojej Samodyscypliny!