„Każdy może kontrolować swoją postawę wobec wszelkich wydarzeń. Ta możliwość daje nam szansę panowania nad własnym życiem”.

Nikt nie jest w stanie kontrolować wszystkiego, co się dzieje w życiu – to oczywiste. Każdy natomiast może kontrolować swoją postawę wobec wydarzeń, które mają miejsce. Ta zdolność wybierania tego, jak zareagujemy na to, co się dzieje, co nas dotyka, daje nam niezwykłą możliwość odzyskiwania kontroli nad biegiem życia. Szczególnie dotyczy to wydarzeń, które postrzegamy, jako niepowodzenia, porażki.

Weźmy np. sytuację, w której ktoś zostaje zwolniony z pracy i wcale nie dlatego, że był złym pracownikiem. Jeśli odbierze to, jako osobistą porażkę, jako nieszczęście, jeśli pozwoli, aby to podcięło jego zaangażowanie, zatrzymało w drodze do realizacji jakiś celów, będzie na to wydarzenie patrzył, jak na osobistą porażkę (czasami zupełnie niezawinioną) to z pewnością stworzy sobie potężne mentalne bariery, które mocno utrudnią aktywizację do działań zmierzających do poprawy stanu rzeczy, znalezienia nowej pracy. Jeśli natomiast utrzyma wiarę we własne kompetencje, swoją wartość, jako człowieka i pracownika, jeśli spojrzy na to zdarzenie, jak na okazję do znalezienia lepszej pracy, odświeżenia życia, zdobycie nowych doświadczeń itd. To wtedy wszystkie zasoby mentalne będą sprzyjać mu w jak najszybszej zmianie. Jedna sytuacja i dwie odmienne postawy wiodące do zupełnie innych rezultatów. Niezwykle istotna różnica. Nikt nie może kontrolować wszystkich wydarzeń, ale każdy z nas może kontrolować to, jak na nie reagujemy. To jest naprawdę potężne narzędzie, jakie mamy pod ręką cały czas. Wykorzystuj je w dosłownie każdej sytuacji, która jest dla Ciebie źródłem jakiegokolwiek cierpienia.


Naucz się patrzeć na trudne doświadczenia tak, jak na cenne, pouczające (choć czasem bolesne) lekcje. Zadaj sobie kilka pytań, np.: Co dobrego może przynieść mi to doświadczenie? Czego się o sobie nauczyłem i jak to wykorzystać w przyszłości? Jakie cechy charakteru mogę wzmocnić, rozwinąć pokonując dany problem?

Z taką postawą, a po pewnym czasie nawykiem myślenia i reagowania dostrzeżesz, jak uwalniająca jest to metoda. Pozwoli Ci ona przeżywać cierpienie mniej intensywnie, nie będą one już tak paraliżujące. Taka postawa pozwoli Ci rozwijać się mentalnie i osobowo, dojrzewać do wymagań życia, zaakceptować to, że ból jest jego częścią i w dodatku może przynieść wiele korzyści. Kiedy nauczysz się wyciągać pozytywne wnioski z każdego trudnego doświadczenia życia, wtedy będziesz potrafił przemienić niepowodzenia i cierpienie w zwycięstwo nad samym sobą. To z kolei pchnie Cię w stronę lepszego, spokojniejszego życia i przybliży do realizacji marzeń.