Poczucie własnej wartości oraz pewności siebie to sposób, w jaki postrzegasz swoje zdolności, wygląd zewnętrzny, to jak czujesz się w towarzystwie i w środowisku zawodowym oraz jak radzisz sobie w rozmaitych okolicznościach życiowych. To również satysfakcja z samego siebie, to jak bardzo się lubisz.

Jak tworzysz własną wartość?


Twoja obecna samoocena jest wynikiem przeszłych doświadczeń, traum, powodzeń i niepowodzeń, cudzej o nas opinii, udanych i nieudanych prób zrobienia czegoś, podjętych oraz niepodjętych wyzwań. Na tej podstawie budujemy obraz samego siebie, który często jest zafałszowany, odbiegający od naszych prawdziwych zdolności. Twój obraz samego siebie determinuje to, kim jesteś teraz oraz kim się staniesz kiedyś. Czyli teraźniejszość kształtuje przyszłość. Ale niepomyślna przeszłość nie musi narzucać tego, jaka będzie Twoja przyszłość. Niskie poczucie własnej wartości może Cię hamować niczym ręczny hamulec podczas próby ruszenia z miejsca, powstrzymywać od działania, które byś podjął bardziej w siebie wierząc. Może tłamsić Twoje pomysły, zniechęcać, straszyć niepowodzeniem, wmawiać, że nie dasz rady, z takich czy innych powodów. Niestety najczęściej nasza własna samoocena jest znacznie zaniżona. Nasz wewnętrzny głos strachu i niedowartościowania usiłuje nam to nieustannie wmówić. Jak nie on, to opinie innych ludzi.

Ile razy dałeś sobie w życiu wmówić, iż się do czegoś nie nadajesz, brakuje Ci jakości, błysku, polotu, talentu, że nie masz szans, jesteś za słaby, nie pasujesz do grupy, nie równasz do szeregu itd.?? Ile razy opinie innych, zakompleksionych, zazdrosnych osób o wąskich horyzontach umysłowych przeszyły Cię bólem poniżenia, który spowodował rany na całe lata, zablokował lub ograniczył Twój rozwój? Jak wiele drzwi do nowych wyzwań i możliwości przez to zatrzasnąłeś, czasami bezpowrotnie?

Punkt zwrotny


Czas byś powiedział: „Koniec z tym. Koniec niszczenia własnego życia.”

Zapamiętaj – czyjaś opinia na Twój temat nie tworzy Twojej rzeczywistości.

Jest tylko opinią, kogoś subiektywną obserwacją. Często tę krzywdę zadają nam najbliżsi, osoby, które są dla nas ważne i których zdanie się dla nas liczy. Takie zachowanie widać też wśród rodziców. Kiedy wyręczają dzieci z niektórych zadań, mówiąc: „zostaw, zrobię to za ciebie”, dają często sygnał, iż ich dzieci nie są dostatecznie zdolne, by podołać zadaniu. W rezultacie obniżają samoocenę dzieci. To błędne zachowanie ma bolesne konsekwencje.

Niezwykłe jest to, iż jest nam o wiele trudniej przyjąć komplement niż krytykę. Dlaczego, kiedy ktoś pochwali Twój wygląd mówisz do siebie: „powiedziała tak z czystej uprzejmości” lub „pewnie nie była całkiem szczera”; kiedy pochwali Twoje z pasją przygotowane danie, dlaczego myślisz „to zwykła kurtuazja gościa”?? Następnym razem stań z podniesioną głową i patrząc prosto w oczy swojego rozmówcy, szczerze podziękuj za komplement i na tym buduj swoją nową większą wartość, na którą po prostu zasługujesz. Jeśli czujesz, że dajesz z siebie 100% swoich możliwości, cieszy Cię efekt Twoich wysiłków, to masz pełne prawo odczuwać dumę i wzmacniać swoją samoocenę, podnosić poczucie własnej wartości. Im wyższa Twoja samoocena, tym bardziej się szanujesz i lubisz. To z kolei dodaje Tobie energii do nowych wyzwań, które chętniej podejmiesz. Może będzie to nowe hobby, remont pokoju własnymi siłami, podjęcie nauki nowych umiejętności….

  • Budując lepszy obraz samego siebie, pamiętaj, aby iść własnym tempem, mierzyć wyniki według własnych możliwości, ale uczciwie dając z siebie 100%. Nie porównuj się do innych, ponieważ Twoje wyniki na tle słabszych od Ciebie spowodują Twoje rozluźnienie, natomiast na tle lepszych możesz odczuwać frustrację. Jeśli uczciwie, względem samego siebie będziesz dawać 100%, wtedy będziesz mieć poczucie spełnienia, a Twoja samoocena wzrośnie.
  • By podnieść swoją wartość we własnych oczach, przeanalizuj swoje życiowe osiągnięcia, to, co się Tobie dotąd udało, z czego jesteś dumny. Zamknij w ten sposób usta wszystkim „opiniotwórczym” głosom. Karmiąc umysł przeszłymi sukcesami i dokonaniami, zwycięstwami nad samym sobą, dotrzymanymi obietnicami, wzmocnisz własną samoocenę, jako osoby silnej, gotowej na wyzwania i poświęcenia, świadomej swoich mocnych stron i talentów, osoby zdeterminowanej, którą, co istotne, cechuje również umiejętność akceptacji swoich ograniczeń, bez obniżania własnej wartości.
  • Stwarzaj również okazje do własnej promocji, kreowania swojego wizerunku. Kiedy tylko nadarzy się okazja pokaż światu to, co masz najlepsze, swój potencjał, talenty i umiejętności. Zademonstruj najwyższą jakość, a w Twoich oczach natychmiast pokaże się błysk satysfakcji.
  • Rozpamiętuj swoje sukcesy, chwal się nimi, bądź dumny z tego, jakim człowiekiem się stałeś, by osiągnąć wszystko, czego dokonałeś swoim wysiłkiem. Koncentruj się na tym, co w Tobie dobre, na Twojej uprzejmości, wrażliwości, umiejętności szczerego uśmiechu, szacunku do ludzi, na tym, że jesteś wspaniałą matką, żoną, dobrym mężem, przyjacielem, pracownikiem…Niech z tych dobrze wypełnianych ról wyrasta Twoje wysokie poczucie własnej wartości. To Twoje życie!