Zadziwiające jest to, że w obecnych czasach, kiedy rozwinięte technologie tak bardzo ułatwiają nam życie, sprawiają, że wszystko możemy zrobić i załatwić w krótszym czasie, podróżować szybciej, rozmawiać na odległość itd., większość ludzi narzeka na brak czasu oraz na zbyt dużą ilość obowiązków, czują się przytłoczeni, nie wiedząc często dokładnie, co dzieje się z czasem, jaki mają do dyspozycji.

Dla każdego człowieka doba trwa tyle samo, 24 godziny. Jednak niektórzy ludzie potrafią w ciągu tej doby zrobić więcej, działać skuteczniej, a przez to żyć efektywniej
i w konsekwencji mieć więcej wolnego czasu na przyjemności.

Zarządzanie własnym czasem to tak naprawdę zarządzanie sobą, swoim całym życiem. Stopień opanowania tej kluczowej umiejętności w znacznym stopniu determinuje jakość Twojego życia oraz poziom odczuwanego szczęścia. Abyś mógł czerpać z życia więcej przyjemności, musisz skuteczniej kontrolować to, jak wykorzystujesz czas.

Uświadomienie sobie miejsc, gdzie możemy zyskać cenny czas, który poświęcamy najróżniejszym obowiązkom czy rzeczach nic dobrego do naszego życia nie wnoszących to pierwszy krok do lepszego zarządzania sobą w czasie, dobry start do tego, aby później za pomocą różnych narzędzi zacząć panować nad czasem, jaki mamy do dyspozycji, zamiast mieć nieustanne wrażenie, że to czas i sprawy panują nad nami.


Życie to nie przemijanie czasu, życie to kolekcjonowanie doświadczeń, ich intensywności oraz częstotliwości. Aby stworzyć odpowiednią ilość sposobności na to wspaniałe doświadczanie życia i jego najlepszych smaków, oddaję do Twojej dyspozycji zestaw narzędzi, jakie możesz wykorzystać, aby jak najczęściej smakować życia, a jak najmniej narzekać na brak czasu na przyjemności. Oto wybrane metody, które skutecznie pomogą Tobie zdobyć więcej czasu na przyjemności.

  1. Planuj

Jednym z najpoważniejszych powodów marnowania czasu jest wyruszenie w każdy kolejny dzień życia bez jasno określonych celów, bez szczegółowego planu. Narażasz się wtedy na życie w trybie reaktywnym. Zamiast samemu kreować okoliczności, być na nie przygotowanym, reagujesz na wydarzenia, które w nieprzewidywany sposób okradają Cię z czasu, który masz do dyspozycji, wyznaczają kierunek Twoich działań i pochłaniają energię. Te pojedyncze działania nie tworzą jednak spójnej całości, dlatego możesz odnosić wrażenie, że choć bardzo dużo robisz, prawie nic nie zyskujesz.

Poświęcaj więcej czasu na rzeczy ważne, a znacznie mniej czasu na rzeczy mało znaczące, takie, które nie zmieniają Twojego życia na lepsze, nie robią różnicy, a w rzeczywistości są tylko zapychaczami kalendarza.

Dlatego planuj każdy swój dzień, tydzień, miesiąc, rok a nawet całą resztę żucia. Planuj najważniejsze cele i datę ich realizacji. Planowanie pomoże Ci wykorzystać Twoje zasoby w najlepszy sposób, Twoją inteligencję, kreatywność, pasję, zapał czy ambicję. Nie zaczynaj dnia zanim go nie ukończysz. Nie zaczynaj tygodnia zanim go nie ukończysz. Nie zaczynaj miesiąca zanim go nie ukończysz. Nie ukończysz w myślach, w notesie, w grafiku, w planerze. Posiadanie planu to pierwszy, ważny krok w stronę znalezienia zaginionego czasu.

  1. Jedno na raz.

Kształtuj umiejętność skupiania się na pojedynczych zadaniach, które w danym czasie wykonujesz. Skoncentruj wszystkie swoje zdolności i siły umysłu, by jak najefektywniej doprowadzić je do końca. Jest naukowo udowodnione, iż zaangażowanie w jedno działanie w danym czasie, to najefektywniejsza metoda na jego szybkie ukończenie. Takie podejście szybko pokaże Ci, jak bardzo poprawiła się Twoja efektywność, ile przez to jesteś spokojniejszy oraz zwiększy ilość Twojego czasu wolnego, który przeznaczysz na przyjemności.


planowanie

  1. Umiej powiedzieć „nie”.

W mnogości propozycji spędzania czasu na licznych przyjemnościach, banałach, które nie wnoszą nic wartościowego do naszego życia, łatwo złożyć zbyt wiele deklaracji, że przyjdziesz, będziesz, że chętnie się spotkasz, odwiedzisz itd.
Często w rezultacie zbyt pochopnych decyzji, musisz później poświęcać sporo czasu na wycofywanie się z obietnic, których nie możesz spełnić. Bezpieczniej jest powiedzieć, „Sprawdzę czy dam radę i oddzwonię.” W ten sposób świadomie myślisz o własnych ograniczeniach czasowych, odpowiednio ustalasz priorytety
i łatwiej trzymasz się założonych planów, ponieważ w ogóle je masz.

  1. Wyznaczaj priorytety.

Spędzaj większość swojego czasu na rzeczach mających większe znaczenie dla Twojego szczęścia i coraz to lepszego życia, a mniejszość swojego czasu spędzaj na rzeczach, które tak naprawdę nie podnoszą poziomu Twojej życiowej przyjemności. Broń się w ten sposób skutecznie przez tzw. rozpraszaczami, które odciągają Cię od wytyczonego kursu. Kiedy opanujesz umiejętność odraczania chwilowej, natychmiastowej przyjemności na rzecz dużego, długofalowego zysku, poczujesz wielką władzę nad swoim życiem i czasem.

  1. Pokonaj prokrastynację.

Każde zadanie, czynność, którą musisz wykonać zrób we właściwym czasie. Odłożenie jej na później, z obojętnie jakiego powodu, nie pomnoży Twojego czasu, ale go zdezorganizuje. Wywoła również w Tobie poczucie zaniedbania, wyrzuty sumienia i osłabi samodyscyplinę w działaniu. Efekty czasami są opłakane. Spóźnienia w sprawach urzędowych czy zawodowych to najczęściej bolesne konsekwencje, nikt z nas nie wita ich z otwartymi rękami. Bądź zdyscyplinowany.

  1. Bądź tu i teraz.

Tak proste jak trudne. W praktyce oznacza, że kiedy rozmawiasz z żoną patrz jej w oczy, niech ma pewność, że jesteś cały dla niej. Kiedy bawisz się z dzieckiem, przestań ganiać myślami za tematami zawodowymi, nie rozwiązuj w tym czasie swoich problemów itd. Tak robiąc, nie będzie ani dobrej zabawy, wartościowego czasu razem, ani nie przyśpieszysz innych spraw. Kiedy odpoczywasz, regeneruj się na 100%, zwolnij całkowicie ten bieg życia, zjedź na bocznicę i odetnij się od wszystkiego, co może zakłócić Twój odpoczynek. Kiedy pracujesz zaangażuj się na poziomie gwarantującym sprawne ukończenie zadań. Bądź tu i teraz.

  1. Proś o pomoc.

Czasami niepotrzebnie za wszelką cenę chcesz zrobić coś samodzielnie, a przez to tracisz cenny czas. Każdy ma swoje talenty i ograniczenia. Akceptując swoje, łatwiej Ci przyjdzie skorzystanie z pomocy innych, którzy często chętnie wyciągną do Ciebie pomocną dłoń i tym samym pomogą zaoszczędzić czas, który później możecie przeznaczyć na spędzenie kilku chwil wspólnie czy też inne miłe sprawy.

  1. Dobrze wybieraj.

Zignoruj niektóre sprawy, które przyciągają Twoją uwagę. Zignoruj niektóre
z powinności, rzeczy, które według kogoś powinieneś robić. Przecież nie musisz tego słuchać, nie musisz podążać za niezliczoną ilością porad i pomysłów na Twoje życie. Sam decydujesz, co chcesz zrobić, ponieważ coś jest dla Ciebie ważne, dobre czy przyjemne. Zwolnij się w ten sposób z nadmiaru spraw i obowiązków.

Możesz też zmniejszyć intensywność niektórych działań, by w ten sposób zredukować ilość czasu oraz energii, jakie wkładasz w ich wykonywanie. Mniejsza intensywność to pewnie mniejsze rezultaty, ale też więcej czasu na inne rzeczy, które mogą poprawić jakość Twojego życia, pomnożyć z niego radość
i zadowolenie.


Na koniec wykonaj poniższe ćwiczenie, które pomoże Ci lepiej zidentyfikować te obszary, gdzie brakuje Ci czasu oraz te, z których ten czas możesz pozyskać. Dzięki temu lepiej zrównoważysz swoje działania i odpowiednio skoncentrujesz swoje wysiłki.

Obszar Mam za mało czasu Mogę pozyskać czas
Praca
Sen
Czytanie książek lub gazet
Oglądanie telewizji lub filmów
Przebywanie z dziećmi, rodziną
Życie towarzyskie, spotkania ze znajomymi, odwiedziny
Rozrywki i życie kulturalne
Uprawianie sportu
Wczasy i odpoczynek wakacyjny
Relaks, czas tylko dla siebie
Prace w domu
Rozwijanie swoich zainteresowań, doskonalenie umiejętności
Internet, media społecznościowe

radość

Zarządzanie czasem to tak naprawdę zarządzanie sobą, naszymi zasobami w postaci inteligencji, umiejętności dobrego planowania i egzekwowania, panowania nad rzeczami, które rozpraszają naszą uwagę, pomniejszając efektywność, to pozostawanie zdyscyplinowanym w wykonywaniu zadań zgodnie z ich priorytetem, baz względu na to, co lub kto próbuje zapanować nad nami, nad tym, co w danej chwili robimy. Każda godzina ma ogromną wartość, każdy dzień przeżywamy tylko raz. Wierzę, że zależy Tobie na nowej jakości życia, na pełniejszym a przede wszystkim spokojniejszym przeżywaniu każdego dnia. Masz duże możliwości, aby wybrać jakieś konkretne strategie czy narzędzia, dzięki którym będziesz znacznie lepszym menedżerem siebie i dzięki temu będziesz mieć możliwość pełniejszego korzystania z dobroci oraz przywilejów świata.

Wykorzystaj powyższe wskazówki mądrze. Dostosuj do swoich realiów. Są po to, byś żył i żyła spokojniej, w przyjemnym dla siebie rytmie, który pomoże Tobie przepłynąć przez morze zadań bez poczucia pośpiechu, zdenerwowania czy napięcia. Jakąkolwiek dobrą powyższą praktykę oszczędzania czasu wdrożysz, szybko odczujesz jej wspaniałe zalety. Żyj lepiej.